Aneszteziológia
Rendelési idő: szerda 16:30-18:00
Mivel foglalkozik az aneszteziológia?
Az aneszteziológus (altatóorvos) a műtét alatti érzéstelenítéssel/ fájdalomcsillapítással foglalkozik, melyet altatással vagy regionálisan idegek blokkolásával hozhatunk létre. Az aneszteziológus felelős a műtét alatt a páciens jóllétéért és biztonságáért, megtervezi a műtét alatti és utáni fájdalomcsillapítás módját. Részletes felvilágosítást nyújt a műtét menetéről, az altatás lehetséges szövődményeiről.
A vizsgálatot végző aneszteziológus szakorvos nem feltétlenül egyezik meg a műtét során anesztéziát nyújtó orvossal. Az aneszteziológiai vizsgálat nem terjed ki az altatás elvégzésére.
Milyen panaszok esetén forduljon aneszteziológushoz?
Amennyiben Ön vagy gyermeke műtétre vár, és a műtét jellegéből adódóan azt helyi érzéstelenítésben nem lehet elvégezni.
Amennyiben széleskörű tájékoztatást szeretne az altatás/érzéstelenítés menetéről, a beavatkozás szervezetre gyakorolt hatásairól.
Felhívjuk Pácienseink figyelmét, hogy az altatóorvosi vizsgálatot a műtét időpontja előtt 2 héten belül szükséges elvégezni.
Hogyan zajlik a vizsgálat?
Az aneszteziológus első lépésként átnézi a páciens korábbi egészségügyi dokumentumait és a jelenleg szedett gyógyszereket, hogy teljes képet kapjon az egészségi állapotáról. Ezután általános fizikális vizsgálatot végez, beleértve a nyaki mozgathatóság és a száj-garat területének áttekintését, ami kulcsfontosságú az légútbiztosítás megtervezése során.
A vérnyomás- és véroxigénszint mérése, valamint EKG készítése szükségesek ahhoz, hogy az aneszteziológus felelősségteljesen fel tudja mérni a páciens általános állapotát, ami fontos az anesztézia tervezése során.
Ezen alapvizsgálatok eredményei alapján az aneszteziológus dönthet további, kiegészítő vizsgálatok szükségességéről, valamint egyes gyógyszerek használatának esetleges módosításáról. A vizsgálatok után az aneszteziológus megbecsüli az anesztézia kockázatát, és az eredmények alapján tesz javaslatot a legmegfelelőbb érzéstelenítési módra. Ebben a szakaszban lehetőség van minden felmerülő kérdés megvitatására.
Fontos megjegyezni, hogy a vizsgálatot végző aneszteziológus nem feltétlenül azonos a műtét során anesztéziát nyújtó orvossal. Az aneszteziológiai vizsgálat nem terjed ki az altatás elvégzésére; célja a műtét előtti állapot felmérése és az anesztézia megtervezése.
Hogyan készüljön a vizsgálatra?
Kérjük, vegye figyelembe az aneszteziológushoz történő időpontkérésnél, hogy az altatóorvosi vizsgálatot a műtét időpontja előtti 2 héten belül szükséges elvégezni!
Kérjük hozza magával:
- a sebész (operáló orvos) által elrendelt műtétet igazoló dokumentumot,
- rendszeresen szedett gyógyszereinek és gyógyszerérzékenységeinek pontos listáját,
- korábbi kórházi kezeléseiről szóló dokumentumokat (kardiológia, pulmonológia, intenzív osztály, nephrológia, neurológia, haematológia, onkológia), és amennyiben rendszeresen jár gondozásra, a legutolsó kontroll vizsgálati leletet,
- korábbi altatás során fellépő szövődményeket igazoló dokumentumokat (pl. nehéz légút, PDPH stb.),
- műtét előtti laborvizsgálat eredményét (2 héten belüli),
- friss vércsoport eredményt (3 hónapnál nem régebbi, várandósság esetén 2 héten belüli),
- gyermekek esetén: egészségügyi kiskönyvet (születési mód, születési súly,) neonatalis/ perinatalis intenzív osztályos kezelés esetén a zárójelentéseket,
- gyermekgyógyászati szakvéleményt altatáshoz (1 hétnél nem régebbi).
Kérjük amennyiben elérhetők papír alapon a leletek, mindenképpen hozza el olyan formában is (sajnos az EESZT-ben nem minden lelet látszik, fontos információk maradhatnak le így). Bármely szakterület által kiállított korábbi dokumentumokat hozza el, a doktornő kiválasztja majd a számára érdekeseket.
Nagy segítség számunkra, ha a leletek lefűzve időrendben vannak, hiszen ebben az esetben a dokumentáció áttekintése sokkal kevesebb időbe telik.
Szakembereink
Árak
Aneszteziológiai szakvizsgálat
20.000 Ft
Aneszteziológiai kontroll vizsgálat
16.000 Ft
Aneszteziológiai szakvizsgálat Sanitas kedvezménnyel
17.100 Ft