Dietetika

Rendelési idő: kedd 17:00-20:00, csütörtök 14:30-19:00

A megfelelő táplálkozás kulcsfontosságú szerepet játszik mind a betegségek megelőzésében, mind a már kialakult egészségügyi problémák kezelésében.

Mivel foglalkozik a dietetika?

A dietetikusok olyan szakemberek, akik mind az egészséges emberek, mind a különböző betegségekben szenvedő páciensek számára is képesek személyre szabott, kiegyensúlyozott táplálkozási tervet készíteni és tanácsadást nyújtani. Feladatuk, hogy segítsenek a pácienseknek a megfelelő táplálkozási szokások kialakításában, figyelembe véve az egyéni igényeket és egészségi állapotot. Ennek során a dietetikusok kiemelt figyelmet fordítanak a prevencióra, vagyis az egészséges életmód és táplálkozás népszerűsítésére és megismertetésére.

A tápláltsági állapot felmérése az étkezési szokások és a fizikai adottságok (például testtömeg, testmagasság, testzsírszázalék) alapos vizsgálatát foglalja magában. Ezen információk birtokában a dietetikus képes az aktuális tápláltsági állapot megállapítására és egy személyre szabott, tudományos alapokon nyugvó táplálkozási terv összeállítására.

A dietetikus szakember segítségével a páciensek tájékoztatást kapnak arról, hogyan befolyásolhatják étrendjükkel pozitív irányba egészségi állapotukat és hogyan élhetnek teljesebb, egészségesebb életet.

Milyen panaszok esetén forduljon dietetikushoz?

Dietetikust a következő esetekben érdemes felkeresni.

  • Életmódváltásra törekszik: Ha változtatni szeretne életmódján, de el szeretné kerülni a felesleges és egészségkárosító megszorításokat.
  • Súlyváltozást szeretne elérni: Legyen szó fogyásról vagy hízásról, dietetikusunk segítségével és iránymutatásával elérheti célját.
  • Táplálkozási információkban való eligazodás: Ha segítségre van szüksége az étkezéssel és táplálkozással kapcsolatos információk hatalmas tengerében való tájékozódáshoz.
  • Cukorbetegség és Inzulinrezisztencia: Amennyiben diabetes mellitus vagy inzulinrezisztencia áll fenn.
  • Emésztőrendszeri megbetegedések esetén: Reflux, GERD, nyelési nehézség (dysphagia), gyomornyálkahártya-gyulladás (gastritis), gyomorfekély, hasmenés, székrekedés, krónikus gyulladásos bélbetegségek (colitis ulcerosa, Crohn-betegség), rövidbél szindróma, sztóma, irritábilis bél szindróma, diverticulosis, diverticulitis, aranyér, májbetegségek (hepatitis, zsírmáj), epehólyag és epeutak betegségei, hasnyálmirigy-gyulladás
  • Szív- és Érrendszeri Megbetegedések: Érelmeszesedés, magas vérnyomás (hypertonia), zsíranyagcsere-zavarok (hyperlipoproteinémiák, dyslipidémiák)
  • Vesebetegségek: Nephritis, nephrosis, vesekő, veseelégtelenség
  • Táplálékallergiák és -intoleranciák: Laktóz, kazein, fruktóz, glutén, hisztamin intolerancia, tojás, szója, olajos magvak, halak, kagylók, rákfélékkel kapcsolatos allergiák
  • Vérképző és endokrin rendszer megbetegedései: Vashiányos anaemia, pajzsmirigybetegségek
  • Mozgásszervi Megbetegedések: Csontritkulás (osteoporosis), köszvény
  • Egyéb Problémák: Bármely egyéb, fel nem sorolt probléma, amely a dietetika szakterületébe tartozik.

Ha bármelyik fent említett állapot vagy tünet érinti Önt, dietetikus szakértőnk személyre szabott táplálkozási tervvel és tanácsokkal áll rendelkezésére, hogy segítsen az egészségesebb és kiegyensúlyozottabb életmód elérésében.

Hogyan zajlik a dietetikai vizsgálat?

A dietetikussal történő konzultáció első lépése a páciens igényeinek megértése után a korábbi orvosi dokumentációk, leletek átnézése és elemzése. 

Ezt követően a dietetikus részletes táplálkozási anamnézist vesz, amely magában foglalja a jelenlegi táplálkozási szokások, az egyes élelmiszerek fogyasztási gyakoriságának megismerését. Ez az információ kulcsfontosságú a táplálkozási terv kialakításához.
A fizikai állapot felméréséhez antropometriai adatokat rögzítünk, mint a testtömeg, testmagasság mérése és a testtömeg-index (BMI) kiszámolása. Ezek az adatok segítenek a dietetikusnak az egyén táplálkozási állapotának megítélésében.

Szükség esetén további diagnosztikai vizsgálatokat is végzünk, mint a testösszetétel mérés, és a táplálkozási napló elemzése. Ezek az információk segítenek a dietetikusnak abban, hogy pontos képet kapjon a páciens táplálkozási szokásairól és szükségleteiről.

A vizsgálat befejeztével általános vagy egyéni étrendi tanácsokat, ajánlásokat beszélünk meg a pácienssel, szükség szerint dietetikus által összeállított mintaétrenddel és tápanyagtáblázat kivonattal. Ezek segítségével megvitatjuk, hogyan illeszthetők be az ajánlott változtatások a mindennapi életbe.

Hogyan készüljön a vizsgálatra?

A dietetikussal való konzultáció előtt kérjük írja össze a rendszeresen szedett gyógyszereit.

Kérjük ha készültek már korábban labor- vagy képalkotó vizsgálatok, akkor azok leleteit hozza magával papír alapon, a dietetikusok az EESZT felületén nem jogosultak a leleteket megtekinteni.

Szakembereinknek nagy segítség, ha a leletek lefűzve időrendben vannak, hiszen ebben az esetben a dokumentáció áttekintése sokkal kevesebb időbe telik.

Amennyiben vezet ételnaplót, vagy vércukornaplót azt hozza magával.
Egyéb előkészületet a vizsgálat nem igényel.

A dietetika nem csupán az étkezési szokások javításával foglalkozik, hanem komplex módon támogatja az egészséges életmódra való áttérést, figyelembe véve a páciens aktuális egészségi állapotát, valamint az egyéni célokat és szükségleteket. Célunk, hogy a páciensek testreszabott, tudományos alapokon nyugvó táplálkozási tervet kapjanak, amely segítségével javíthatják egészségi állapotukat, elérhetik súlyukkal kapcsolatos céljaikat és hozzájárulhatnak az általános jólétükhöz.

Szakembereink

Illés Annamária

Dietetika

Csallóközi-Fekete Éva Gabriella

Dietetika

Árak

Dietetika konzultáció (első alkalom, 60 perc)18.000 Ft
Dietetika konzultáció Sanitas kedvezménnyel (első alkalom, 60 perc)16.200 Ft
Dietetika kontroll konzultáció15.000 Ft
Bevásárlás dietetikussal17.000 Ft
Dietetika távkonzultáció17.000 Ft
Dietetika távkonzultáció Sanitas kedvezménnyel16.200 Ft