Fül-orr-gégészet

Rendelési idő: hétfő 15:30-17:30, kedd 15:30-18:30, csütörtök 15:30-17:30

Fül-orr-gégészeti szakrendelésünk korszerű diagnosztikai és terápiás módszereket kínál a fül, az orr, a gége és a kapcsolódó szerveik betegségeinek kezelésére.  A fül-orr-gégészet az emberi test egyik legösszetettebb rendszerével foglalkozik, mely létfontosságú szerepet játszik a kommunikációban, légzésben és táplálkozásban.

Mivel foglalkozik a fül-orr-gégészet?

A fül-orr-gégészet a garat, gége, a teljes szájüreg, ízlelő-, szagló-, halló- és egyensúlyozó szervünk problémáival foglalkozik, így átfogóan kezeli az emberi test egyik legösszetettebb és legfontosabb részének számító fej és nyak területén felmerülő betegségeket és rendellenességeket. Ez magában foglalja:

  • A fül betegségeit, mint a középfülgyulladás, belső fül rendellenességei és a halláscsökkenés.
  • Az orr és melléküregeinek betegségeit, amelyek befolyásolhatják a légzést, az ízlelést és a szaglást.
  • A garat, gége és nyálmirigyek kórképeit, amelyek érintik a nyelést, a beszédet és a légzést.
  • Hangképzési zavarokat, beleértve a hangszálak problémáit, amelyek befolyásolják a kommunikációt.
  • Allergiás panaszokat, amelyek szezonális vagy egész évben jelentkező tünetekkel nehezíthetik meg az életet.

Milyen panaszok esetén forduljon fül-orr-gégészhez?

Ha az alábbi tünetek bármelyikét tapasztalja, érdemes felkeresnie fül-orr-gégészeti szakrendelésünket:

  • Felső Légúti megbetegedések: Az akut vagy krónikus légúti fertőzések, mint például a megfázás, sinusitis (melléküreg-gyulladás) kezelése.
  • Alváspanaszok, horkolás: Alvás közbeni légzészavarok, mint az alvási apnoe, amely horkolással és nappali fáradtsággal járhat.
  • Füldugulás: Egyszerű füldugulás esetén is érdemes szakorvoshoz fordulni a probléma alapos vizsgálata és a fül tisztítása céljából, mely körülbelül 10 percet vesz igénybe.
  • Elhúzódó rekedtség: Tartós rekedtség, amely a hangszálak vagy a gége problémájára utalhat.
  • Fülfájás, fülzúgás, halláspanaszok, szédülés: Ezek a tünetek számos problémára utalhatnak, ezért fül-orr-gégészeti kivizsgálásuk javasolt.
  • Allergiás panaszok: Allergiás nátha, amely az orr, a szemek viszketésével, tüsszögéssel és orrfolyással jár.
  • Ismétlődő orrvérzés: Gyakori orrvérzés, ami problémákat jelezhet a nasalis területen.
  • Nyelési nehézség, gombócérzés a torokban: Nyelési zavarok, amelyek az emésztőrendszeri vagy fül-orr-gégészeti problémákra utalhatnak.
  • Gyakori középfülgyulladás: Különösen gyermekkorban gyakori, de felnőtteket is érintő probléma, amely a fülgyulladás kezelését igényli.

Ha az említett tünetek közül bármelyikkel küzd, ne habozzon felkeresni a fül-orr-gégészeti szakrendelésünket. A legmodernebb diagnosztikai és kezelési módszerekkel állunk rendelkezésére, hogy enyhítsük panaszait és javítsuk életminőségét.

Hogyan zajlik a fül-orr-gégészeti vizsgálat?

Első látogatáskor a fül-orr-gégészeti vizsgálat a páciens kórtörténetének alapos áttekintésével kezdődik. Ebben a szakaszban a fül-orr-gégész szakorvos megismerkedik a páciens aktuális és korábbi tüneteivel, a fennálló betegségekkel, valamint az esetleges családi egészségügyi problémákkal.

Az anamnézis felvétele után következik a fizikai vizsgálat, amely során a fül-orr-gégész szakorvos először a külső hallójáratokat és a dobhártyát vizsgálja. Bizonyos esetekben ilyenkor szükség lehet a fül átmosására is, amely egy fájdalommentes eljárás és mindössze pár percet vesz igénybe. Ezt követi az orr és melléküregeinek vizsgálata. A vizsgálat része a szájüreg áttekintése, a torokképletek vizsgálata, illetve a mandulák és a garat állapotának felmérése. Amennyiben szükséges, a mandulákból származó váladékot tenyésztésre küldjük, hogy kizárjuk az esetleges fertőzések jelenlétét.

 

A gége és az orrgarat vizsgálata történhet a nyelv kihúzásával gégetükörrel, vagy reflexes garat esetén egy orron át levezetett hajlékony (flexibilis) endoszkópon keresztül.  

A fül-orr-gégészeti vizsgálatot a nyak és a nyaki nyirokcsomók áttapintásával zárjuk, ami segít felmérni a szervezet rejtett gyulladásos folyamatainak jelenlétét. Ez a lépés fontos információkkal szolgálhat a további kezelési stratégia kidolgozásához.

Hogyan készüljön a vizsgálatra?

A fül-orr-gégészeti vizsgálatra való felkészülés során érdemes összegyűjteni azokat az információkat, amelyek a tünetek kezdetéről, időtartamáról és súlyosságáról szólnak. Mióta tartanak a tünetek, pontosan hogyan jelentkeznek, illetve szed-e rá valamilyen gyógyszert?

Kérjük készítsen listát a rendszeresen szedett gyógyszereiről, illetve ha készültek már korábban labor- vagy képalkotó vizsgálatok, akkor azok leleteit hozza magával. Amennyiben elérhetők papír alapon a leletek, mindenképpen hozza el olyan formában is (sajnos az EESZT-ben nem minden lelet látszik, fontos információk maradhatnak le így). Bármely szakterület által kiállított korábbi dokumentumokat hozza el, orvosa kiválasztja majd a számára érdekeseket.

Nagy segítség számunkra, ha a leletek lefűzve időrendben vannak, hiszen ebben az esetben  a dokumentáció áttekintése sokkal kevesebb időbe telik.

A Doktor Pluszban szakorvosaink széles körű tapasztalattal rendelkeznek a fül-orr-gégészeti betegségek diagnosztizálásában és kezelésében. Modern diagnosztikai eszközeink és kezelési módszereink lehetővé teszik számunkra, hogy a lehető legjobb ellátást nyújtsuk pácienseinknek, ezzel elősegítve az életminőségük javulását és a mielőbbi gyógyulást.

Szakembereink

Dr. Lombosi Judit

Fül-orr-gégészet
Alvásdiagnosztika

Dr. Koszti Csaba

Fül-orr-gégészet

Árak

Fül-orr-gégészeti vizsgálat (szükség esetén endoszkópos vizsgálattal)

23.000 Ft

Kontroll vizsgálat (1 hónapon belül)

19.000 Ft

Leoltás torokváladékból, orrváladékból (baktérium tenyésztés és rez.)

13.000 Ft

Receptírás (kizárólag gondozott betegeink részére)

4.000 Ft