Inzulinrezisztencia csomag
Kinek ajánlott ez a vizsgálati csomag?
Az inzulinrezisztencia vizsgálat során terheléses vércukor vizsgálatot végzünk, mellyel párhuzamosan mérjük az inzulin szintjét, elválasztásának mértékét és annak változását is. Az inzulin rezisztens személyeknél ugyanis megfigyelhető, hogy a vércukor szint mellett, az inzulin szint is emelkedett értéket mutat.
A lelet tartalmazza az éhgyomri vércukor és inzulin értékekből számított HOMA-indexet is, aminek értékét kezelőorvosa figyelembe veszi az inzulinrezisztencia megállapításánál
A vizsgálati csomag tartalma
Glükóz 0
Glükóz 60
Glükóz 120
Inzulin 0
Inzulin 60
Inzulin 120
Fontos tudnivalók a vizsgálatról
Az inzulinrezisztencia vizsgálat kezdésének időpontja reggel 7.00 – 8:00 óra között lehetséges. A vizsgálat 2 órán át tart, a páciensnek a mintavételek közötti időt kényelmes és barátságos várótermünkben, pihenéssel kell töltenie, fizikai aktivitás nélkül.
A laborvizsgálatokra időpontfoglalás szükséges, mely munkanapokon 06/22-999-555-ös telefonszámon recepciónkon lehetséges, vagy online az Időpontfoglalás gombra kattintva foglalható időpont. Kérjük amennyiben online foglal időpontot a megjegyzés rovatba tüntesse fel milyen laborvizsgálatot szeretne igénybe venni.
Az inzulinrezisztencia vizsgálatot megelőzően legalább 3 napig 150 gramm szénhidráttartalmú étrend tartása ajánlott, a vizsgálatot megelőzően pedig 12 órás éhezés szükséges az éhgyomri vérvételhez.
Az inzulinrezisztencia vizsgálat során három mintavétel történik. A vizsgálat megkezdése előtt ujjbegyes vércukorszint ellenőrzés végzünk. Ha a mért érték 7 .00 mmol/l alatt van, a vizsgálat elvégezhető, a páciensnek ekkor el kell fogyasztania egy 75 g glükózt tartalmazó, édes oldatot. Ezután még 2 vérvétel történik 60, illetve 120 perc múlva, melyből a vércukorszint vizsgálata után megállapítható lesz a glükóz tolerancia. Ezzel párhuzamosan az inzulin szintet és annak változását is mérjük.
Az inzulinrezisztencia vizsgálati lelet tartalmazza az éhgyomri vércukor és inzulin értékekből számított HOMA-indexet is, aminek értékét kezelőorvosa figyelembe veszi az inzulinrezisztencia megállapításánál.
Hogyan készüljön a vizsgálatra?
Az alábbi szempontok figyelembevételével biztosíthatja, hogy az inzulinrezisztencia vizsgálat a lehető leghatékonyabb és legbiztonságosabb módon történjen:
- Diétás előkészítés: A vizsgálatot megelőzően legalább 3 napig 150 gramm szénhidráttartalmú étrend tartása ajánlott.
- Hidratálás: Fontos, hogy a laborvizsgálat előtt legalább fél liter szénsavmentes vizet fogyasszon, hogy megfelelően hidratált legyen.
- Éhgyomri vizsgálat: A vércukorszint vizsgálata miatt az inzulinrezisztencia vizsgálatot éhgyomorra kell végezni. Kerülje az esti magas fehérje- és zsírtartalmú ételeket, és az utolsó étkezés és a vérvétel között legalább 12 órának kell eltelnie.
- Stimulánsok kerülése: Ne fogyasszon kávét, teát, alkoholt, és kerülje a rágógumizást és dohányzást az inzulinrezisztencia vizsgálat előtt.
- Fizikai terhelés kerülése: A szélsőséges fizikai terhelés torzíthatja bizonyos az inzulinrezisztencia vizsgálat eredményét, így ezeket kerülni kell a vérvétel előtt és alatt.
- Biztonság: Ha rosszul szokott lenni vérvételkor vagy allergiás a fertőtlenítőszerekre, tájékoztassa erről a személyzetet még a laborvizsgálat előtt. A vért fekvő helyzetben is le lehet venni, csökkentve az ájulás és az ezzel járó esetleges sérülés kockázatát.
- A vérvétel után: Az inzulinrezisztencia vizsgálatot követően karját tartsa kinyújtva, és 3-5 percig nyomja a szúrás helyét egy steril vattalappal. Amennyiben ez nem történik meg, bevérzés (haematoma) keletkezhet. Ha a vérvétel helye fáj, vagy hajlamos a véraláfutásra, az óvatos jegelés jót tehet. Ez néhány nap elteltével magától gyógyul. Kérjük jelezze, ha vérhígítót szed, ebben az esetben tovább kell nyomni a szúrás helyét.
- Pihenés és táplálkozás: Ne végezzen nehéz fizikai munkát és ne sportoljon a laborvizsgálat után. Fontos, hogy igyon és egyen valamit, különösen, ha hajlamos az ájulásra.
Árak
Inzulinrezisztencia csomag
23.700 Ft