Hepatitis A-járvány Fejér megyében? – Mit kell tudni és hogyan védekezhetünk ellene?

2025. március 24-én a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ közleményben hívta fel a figyelmet arra, hogy az év első két hónapjában a tavalyi év azonos időszakához képest hétszeresére nőtt a hepatitis A fertőzés gyanújával jelentett esetek száma. A járvány leginkább Budapestet, Pest és Fejér vármegyéket érinti.

Hepatitis A-járvány Fejér megyében

Mit jelent ez pontosan?

Míg 2024 első 11 hetében az országban összesen 44 beteget regisztráltak, addig 2025 ugyanezen időszakában 308 beteget jelentettek, közülük 17-en Fejér vármegyében élnek. Bár a legtöbb megbetegedés Budapesten és Pest vármegyében történt, Fejér vármegye is a harmadik helyre került a fertőzések számát tekintve.

A hepatitis A védőoltással megelőzhető!

Infektológiai szempontból a hepatitis A nem tartozik a legsúlyosabb fertőzések közé, de komoly megbetegedést okozhat, különösen egyéb májbetegségben szenvedők esetében. A betegség általában annál enyhébb lefolyású, minél fiatalabb a beteg.

A vírus feco-oralis úton terjed, vagyis a kórokozót a fertőzött széklet közvetíti, szennyezett ételek és italok fogyasztásával lehet elkapni. A lappangási idő hosszú, 2-6 hét is lehet. A fertőzött személy már a lappangási időszak végén is terjesztheti a betegséget, amikor még tünetmentes.

A hepatitis A fertőzés legfontosabb tudnivalói

Tünetek: gyengeség, étvágytalanság, fáradtság, hányinger, hasmenés, sötét vizelet, világos széklet, sárgaság (a bőr és a szemfehérje besárgulása).

Fertőzés módja: szennyezett ételek vagy italok fogyasztása. A nem megfelelő higiénés körülmények, a kézmosás hiánya és a szoros kontaktus növeli a fertőzés kockázatát.

Lefolyás: gyermekeknél gyakran tünetmentes vagy enyhe, míg felnőtteknél súlyosabb lehet, és akár hetekig tartó gyógyulásra, kórházi kezelésre is szükség lehet.

Gyógymód: specifikus kezelés nincs, csak tüneti terápia áll rendelkezésre, ezért a megelőzés kulcsfontosságú.

A Heaptitis A megelőzése

Hogyan előzhető meg a fertőzés?

  • Alapos, rendszeres kézmosás étkezés előtt és WC-használat után.
  • Csak megbízható forrásból származó ételek és italok fogyasztása.
  • A védőoltás a leghatékonyabb megelőzési mód.

A hepatitis A elleni oltás biztonságos, jól tolerálható, és már egyetlen adag is jelentős védelmet nyújt, míg a második dózis – fél évvel később beadva – hosszú távú immunitást biztosít.

Kiknek ajánlott a védőoltás?

  • Gyermekeknek (az oltás 1 éves kortól elérhető), különösen közösségbe járóknak
  • Felnőtteknek, akik még nem estek át a fertőzésen
  • Hematológiai, onkológiai betegeknek, krónikus májbetegeknek, hemodializáltaknak, csökkent immunitásúaknak
  • Szociális vagy egészségügyi munkát végzőknek
  • Élelmiszert előállító vagy kezelő személyeknek, katonáknak, szennyvízzel dolgozóknak
  • Fertőzött személy közvetlen környezetéhez tartozóknak
  • Utazóknak, különösen olyan térségbe, ahol a higiéniai viszonyok nem megfelelőek
Védőoltás a Doktor Plusz Magánegészségügyi Központban

Védőoltás a Doktor Plusz Magánegészségügyi Központban

A Doktor Plusz Magánegészségügyi Központban lehetőség van a hepatitis A elleni védőoltás beadására védőoltási tanácsadás és kontroll keretében, gyermekeknek és felnőtteknek egyaránt.

Gyermekek számára Dr. Henczi Ágnes gyermekgyógyász szakorvos, felnőttek számára Dr. Zentai Bernadett infektológus szakorvos nyújt segítséget a védőoltásokkal kapcsolatos kérdésekben, és személyre szabott tanácsot ad az egészségi állapot és élethelyzet figyelembevételével.

A védőoltások kulcsszerepet játszanak a fertőzések megelőzésében. Ha kérdése van, vagy szeretne időpontot foglalni, forduljon hozzánk bizalommal!

Keresés